Μεθοδολογία

• Σύγχρονα εκπαιδευτικά βιβλία με υλικό ειδικά προσαρμοσμένο σε κάθε ηλικία, με πρωτότυπη και παραστατική εικονογράφηση και ενδιαφέρουσα θεματολογία.
  • Διδασκαλία μέσω διαδραστικών πινάκων με την χρήση laptop κάνοντας το μάθημα όχι μόνο πιο φιλικό και ενδιαφέρον αλλά και εξαιρετικά αποτελεσματικό για τους μαθητές μας. (Ήχος, κίνηση, χρώμα σε περιβάλλον γρήγορου broadband internet).
  • Εργασία σε ζευγάρια ή ομάδες που δίνει στους μαθητές την δυνατότητα να συνεργαστούν και να εκφράσουν τις ιδέες τους με διάλογο και κριτική σκέψη.
  • Οι εργασίες μέσω υπολογιστή (Projects) ανά επίπεδο είναι μια ευχάριστη και δημιουργική διαδικασία με ενδιαφέροντα θέματα που αναπτύσσει την φαντασία , την δημιουργικότητα και αναδεικνύει τις δεξιότητες των μαθητών.
  • Ενημέρωση γονέων σε τακτά χρονικά διαστήματα με πρόχειρα test και διαγωνίσματα τριμήνου καθώς και με ελέγχους προόδου των μαθητών.
  • Συνεχής ενημέρωση των μαθητών για τις υποχρεώσεις τους στο επόμενο μάθημα μέσω φωτοτυπημένης σελίδας για όλες τις τάξεις.
  • Ενισχυτική διδασκαλία για μαθητές που χρειάζονται επιπλέον βοήθεια σε Γραμματική και λεξιλόγιο.
  • Συμπληρωματικό εκπαιδευτικό υλικό εκτός των διδακτικών βιβλίων όπως φωτοτυπίες και οπτικοακουστικό υλικό προσαρμοσμένα στις ανάγκες του μαθήματος.

Τα πιστεύω μας

• Δημιουργία ενός ευχάριστου και φιλικού μαθήματος με την βοήθεια εξειδικευμένων μέσων και βιωματικής μάθησης.
  • Αξιολόγηση του μαθητή σύμφωνα με τις προσωπικές του ικανότητες και δεξιοτεχνίες.
  • Αντιμετώπιση πιθανών προβλημάτων ή μαθησιακών δυσκολιών με την συνεργασία ειδικού ψυχολόγου.
  • Και πάνω από όλα ειλικρίνεια και σεβασμός στην ατομικότητα του κάθε μαθητή.
Τα πιστεύω μας