Εκδηλώσεις – Γιορτές /
Special Events – Parties

Κάθε χρόνο το σχολείο μας διοργανώνει special events & parties σε περιόδους Χριστουγέννων, Αποκριάς και Πάσχα κατά τις οποίες οι μαθητές μας έχουν την δυνατότητα να ψυχαγωγηθούν, να χορέψουν, να τραγουδήσουν και να παρακολουθήσουν πολλά επιμορφωτικά video.

Δανειστική Βιβλιοθήκη /
Lending Library

Στο κέντρο μας λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη από το 2005 με διαβαθμισμένα λογοτεχνικά βιβλία στην αγγλική γλώσσα σπουδαίων εκδοτικών οίκων (Penguin, Oxford, National Geographic...) τα οποία είναι στη διάθεση των μαθητών μας με σκοπό την γνωριμία τους με την λογοτεχνία και την καλλιέργεια της αγάπης για τα βιβλία. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ευκαιρία τα παιδιά να έρχονται σε επαφή με την λογοτεχνία μέσα από το βιβλίο το οποίο σε αντίθεση με τα ηλεκτρονικά μέσα (tablets, e books κτλ) έχει την ιδιότητα να διεγείρει και τις πέντε αισθήσεις του ανθρώπου ταξιδεύοντάς τον και δημιουργώντας του μνήμες.

Ώρες και μέρες λειτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 16.00 - 20.00

Γωνιά δημιουργίας & έκφρασης /
Creation & Εxpression corner

Στο σχολείο μας υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος όπου τα παιδιά μπορούν να εκφράσουν τις σκέψεις τους και τα συναισθήματά τους ελεύθερα και δημιουργικά μέσα από drawings & pictures με την αφορμή ξεχωριστών ερεθισμάτων και θεμάτων.

Ενισχυτική Διδασκαλία /
Personal Intensive Care

Παρέχουμε ΔΩΡΕΑΝ extra βοήθεια σε μαθητές με μαθησιακές δυσκολίες καθώς και ενισχυτική διδασκαλία με ομαδικά ή ατομικά μαθήματα εκτός προγράμματος σπουδών, για την κάλυψη συγκεκριμένων αδυναμιών ή κενών.

Σεμινάρια Επιμόρφωσης Καθηγητών /
Teachers’ Seminars

Σεμινάρια επιμόρφωσης καθηγητών διεξάγονται καθ’όλη την διάρκεια του έτους, όχι μόνο πάνω στις καινούργιες παιδαγωγικές μεθόδους και τις πιο σύγχρονες εκπαιδευτικές εκδόσεις βιβλίων αλλά και ειδικά σεμινάρια για παιδιά με μαθησιακές ιδιαιτερότητες από έμπειρο ψυχολόγο – παιδαγωγό.

Κοινωνικές προσφορές /
Social Charities

Στο πλαίσιο της μακρόχρονης παρουσίας μας στην ξενόγλωσση εκπαίδευση ( έτος ίδρυσης 1979 ) και της κοινωνικής μας προσφοράς στην περιοχή μας, το Κέντρο Ξένων Γλωσσών « ΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ » έχει προσφέρει και συνεχίζει να δίνει αρκετές υποτροφίες στα δημόσια σχολεία βοηθώντας και στηρίζοντας τις ασθενέστερες κοινωνικές ομάδες ανθρώπων που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να στείλουν τα παιδιά τους σε ένα σχολείο ξένων γλωσσών. Ειδικές τιμές σε αδέλφια και σε δεύτερη ξένη γλώσσα.

Παράλληλα το 2014 γίναμε χορηγοί στον τοπικό αθλητικό σύλλογο « ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΣ / ΦΙΛΙΑΣ » γιατί  πιστεύουμε ότι ο αθλητισμός και η ευγενής άμιλλα ολοκληρώνουν την προσωπικότητα των παιδιών και βοηθούν στην σωστή διαμόρφωση των χαρακτήρων τους.